Namen tega bloga nikakor ni, da na vaša ramena doda še dodatno breme kaj morate oziroma ne smete biti, ampak je namen osveščanje, da sta v odnosu dva, vi in vaš pes, in pomembna je dobrobit obeh.
Ko se stranke odločijo za vedenjsko svetovanje, pričakujejo jasna navodila in nasvete kako nasloviti težave pri svojih psih. In to je seveda zelo velik in pomemben del mojega dela. Ob tem pa se velikokrat pozabi na še en, zelo pomemben, košček sestavljanke. Kako se počutite vi skrbniki, je enako pomembno kot vsi nasveti, ki jih dobite od mene. Velika večina, ki se vas odloči za vedenjsko svetovanje, se srečuje s situacijami, ki so težke in izčrpavajoče. In ker je vaš 100% fokus na psu, velikokrat pozabite nase. Psi so mojstri branja ljudi in med drugim odlično zaznavajo naše počutje. Hkrati bolj ko smo utrujeni in izmozgani, manj imamo kapacitete ter energije za druge. Zato je to kako se počutite vi še kako pomembno, ko želimo nasloviti vedenjske težave psa. Bolje kot se boste počutili, lažje se boste spoprijemali z izzivi in bolj boste lahko na voljo svojemu psu. Več kot imaš, več lahko daš – zato si vzemite čas zase. Nežnost, potrpežljivost in razumevanje niso samo za vašega psa, ampak tudi za vas same.
To s čimer se soočate ni enostavno
Ko se odločamo za psa, malo kdo izmed nas pomisli na težave do katerih lahko pride. Vsi se veselimo novega družinskega člana in komaj čakamo na vse radosti, ki jih bo prineslo skupno življenje. A psi niso roboti, tako kot mi jih oblikujejo in zaznamujejo številne stvari. Tako se lahko poleg vseh lepih trenutkov znajdemo tudi v bolj težkih situacijah, ki nas bremenijo. Veliko nas je takih, ki zaradi občutka krivde, želje po tem, da bi bili dobri skrbniki, mišljenja, da so drugi v še težji situaciji ali pa zaradi nekega četrtega razloga, sami sebi ali drugim zelo težko priznamo, da smo se s svojim psom znašli v težki situaciji. Ravno to priznanje je po navadi najtežji prvi korak. A ko ga naredimo, ta za sabo potegne kopico drugih stvari, ki pripomorejo k temu, da se celotna situacija prične izboljševati. Skrbniki se velikokrat srečajo tudi z dobronamernimi, a nepotrebnimi komentarji, kot so recimo “to pa že ni tako hudo”, “lahko bi bilo še veliko slabše”, “ignoriraj pa bo” in podobno. Takšni komentarji nevede minimizirajo kako situacijo doživljate vi in vaš pes ter vas odvrnejo od tega, da bi poiskali pomoč, ker “ni tako težko, da bi jo potrebovali”. Samo vi in vaš pes lahko določata kaj je za vaju težko in kaj ne.
Oba se trudita po najboljših močeh
Vsako vedenje psa je prisotno z razlogom in vsako spoprijemanje z dano situacijo je najboljši način na katerega se je pes v tem trenutku sposoben soočiti s stvarmi, ki so zanj težke. Tako kot se mi trudimo po svojih najboljših močeh in od sebe dajemo 100%, ki iz vidika nekega zunanjega opazovalca lahko izgleda kot “borih” 50%, enako velja za naše pse.
Nista sama
Ko se s psom znajdemo v težavah, zlasti takih zaradi katerih se moramo določenim dražljajem izogibati, hitro dobimo občutek, da smo popolnoma sami. Vendar je to daleč od resnice. V tem trenutku obstaja ogromno skrbnikov, ki so se znašli v podobni ali celo povsem enaki stiski. Poleg njih so tu še tisti, ki so bili nekoč tu, kjer ste vi danes. Potem pa smo tu še mi, sočutni strokovnjaki, ki vam s strokovnimi nasveti lahko pomagamo pri spremembi na boljše. Strokovna podpora in opora skupnosti sta dve nepogrešljivi stvari, ki močno olajšata vsako težko situacijo.
Namesto na cilj se osredotočite na potovanje
Vsi si želimo čimprej priti na zeleno vejo, kjer bodo trenutni problemi stvar daljne preteklosti. Zato je tudi vprašanje “koliko časa bo trajalo, da se XY stvar izboljša”, ki mi ga zastavi večina strank povsem razumljivo. Žal, na to kdaj se bo pes počutil varno, samozavestno, pogumno, umirjeno in stabilno, ne moremo postaviti časovnega okvirja. Trdno verjamem, da dolgoročne, trajne spremembe pridejo le iz posameznika. Največ kar pri tem lahko storimo skrbniki je, da psa sprejmemo takega kot je v tem trenutku, mu ponudimo varno in ljubeče okolje ter življenje psa čimbolj približamo življenju njegove vrste.
“Ko bo pes pripravljen,” je za marsikoga zelo frustrirajoč odgovor na zgornje vprašanje. Tudi zame je nekoč bil. In ko imam slab dan, je včasih še vedno. Pred posvojitvijo Balta sem si sama pri sebi govorila, samo z mačkami naj sobiva normalno, za vse ostalo mi je vseeno. In seveda, ravno to ni šlo “po planu”. In tako je šel ves moj fokus na stvar, ki je bila meni najpomebnejša in ki bi meni najbolj olajšala življenje – da bi Balt lahko mirno sobival z mucki. Zato sem spregledala, ali bolje rečeno nisem bila pozorna na vse čudovite, vsakdanje trenutke z Baltom, nisem opazila drugih napredkov v njegovem vedenju… najin čas je brzel mimo mene, ne da bi se tega sploh zavedala. Potem pa me je en dan prešinila misel, da lahko Baltovo vedenje do mačk nikoli ne bo drugačno in takrat sem se začela osredotočati na to, da sem vedno bolj prisotna v trenutku, da uživam v potovanju, cilju pa dodam opombo “kar bo, pa bo”. V tistem trenutku se tega nisem zavedala, ampak s tem sem sebi in Baltu naredila ogromno uslugo. Oba sem osvobodila ogromnega časovnega pritiska, teže katerega sem se zavedala šele, ko je začel izginjati.
Vzemite si čas za stvari, ki vas osrečujejo
Če ste naleteli na mojo spletno stran je velika verjetnost, da svojega psa postavljate na prvo mesto. Dobrodošli! Čeprav sem prva, ki se bo strinjala s tem, da odločitev za psa s seboj prinaša odgovornost, prilagajanje in spremembe v načinu življenja, to ne pomeni, da 100% pozabimo nase. Ne obstaja zastonj izraz, da iz prazne skodelice ne moreš nalivati. Če želimo biti dobri, odgovorni in ljubeči skrbniki, moramo biti prvo srečni in zadovoljni posamezniki. V trenutni družbi se to velikokrat povezuje z izrazitim individualizmom, kjer vsak poskrbi izključno in le zase. Sama menim, da se odgovor skriva v iskanju ravnotežja med našimi potrebami in potrebami (v tem primeru) naših psov, ki so v celoti odvisni od nas. Kompromisi, boljša organizacija in menedžment, pomoč drugih nam lahko pomagajo, da si vzamemo čas za tisto drobno ali večjo stvar, ki nas bo napolnila z energijo in nahranila našo dušo.